Międzynarodowa droga wodna E40 to planowana inwestycja żeglugowa łącząca Bałtyk z Morzem Czarnym. To przedsięwzięcie o ogromnym obszarze oddziaływania, w sposób destrukcyjny wpływające na złożone ekosystemy rzeczne i mokradłowe, przez które będzie przebiegać. Wisła, Wieprz, Bug, Tyśmienica, a także Pina, Prypeć i Dniepr mogą zostać nieodwracalnie zniszczone. Droga wodna oznacza pogłębianie koryt i prostowanie rzek, regulację brzegów, budowę stopni wodnych, śluz i innej skomplikowanej i kosztownej infrastruktury. To utrata siedlisk lęgowych ptaków, w tym np. dla zagrożonej wyginięciem wodniczki – najrzadszego wędrownego ptaka śpiewającego w Europie. To tworzenie barier nie do przebycia dla ryb i ssaków. To zwiększenie ryzyka powodziowego i degradacja obszarów chronionych. To katastrofa ekologiczna za nasze, publiczne pieniądze.
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, członek Koalicji Ratujmy Rzeki, stanowczo sprzeciwia się budowie drogi wodnej E40. Twój sprzeciw też jest ważny – rzeki głosu nie mają.
Co możesz zrobić?
– podpisz petycję i ocal największe nietknięte dzikie tereny podmokłe kontynentu europejskiego.
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności